پرندهتخم گذاریمرغ عشق

اصول تکثیر و تخم گذاری مرغ عشق

با قرار دادن پرنده نر در کناره مرغ عشق ماده نمی توان از جفت گیری مرغ عشق ها اطمینان حاصل نمود گاه پرنده نر و ماده با یکدیگر دوست شده، اما حاضر به جفت گیری با یکدیگر نمیشوند. بسته به خصوصیات مرغ های عشق شما و گوشه گیر بودن یا اجتماعی بودن آنها، زمان جفت گیری مرغ عشق فرق میکند. صاحبان این مرغ عشق ها باید تغذیه مناسب، آب زلال، وسایل بازی و محیطی ساکت را برای آ نها ایجاد کنند و منتظره ایشان به یکدیگر و جفت گیری مرغ عشق ها باشند. علاوه بر اینها برای بهتر شدن روند جفت گیری صاحبان با انتخاب جفت مناسب حداقل یکساله، آرام بودن محیط نگهداری و استفاده از یک جفت مرغ عشق دیگر تحریک و بروزه رفتار های تولید مثلی، و افزایش تدریجی نور دهی میتواند به نتیجه بهتری دست یابند. اولین قدم انتخاب جفت مناسب است ومعمولا جفت های هم رنگ زود تر با هم جفت میشوند از بالغ بودن آنها مطمئن باشید. پس از آن که مرغ عشق ها به یکدیگر عادت کردند در صورتی که هم دیگر را پذیرفته باشند به جفت گیری خواهند پرداخت. در اول کار پرنده نر سعی می نماید تا خود را به مرغ عشق ماده نزدیک کرده و به تغضیه دهانی بپردازد. مرغ عشق نر اقدام به خود ارایی و پا خود را روی دم پرنده ماده میگذارد. تلاش های اولیه برای جفت گیری با خشونت و دوری کردن پرنده ماده روبرو میشود. سرانجام با تلاشهای پی درپی مرغ عشق نر، مرغ عشق ماده تسلیم شده و آماده گی لازم را و در مقابل تحریکات جنسی پرنده نر آماده به جفت گیری میشود. برای تخم گزاری نیاز به جفت گیری های پی در پی میباشد، بعد از جفت گیری ها پرنده ماده به لانه برای تخم گذاری میرود بعد از تخم گذاری جهت جوجه کشی میتوان از روش طبیعی وخوابیدن پرنده بر روی تخم ها یا از روش مصنوعی با استفاده از دستگاه جوجه کشی میباشد. بعداز تکمیل شدن تخم ها ماده به صورت کامل روی تخم ها خواهد حدودن هجیده تا بیست یک روز بعد از گذاشتن آخرین تخم اولین جوجه سراز تخم بیرون خواهد آورد وبعد به ترتیب فاطله تخم گذاریکه معمولا یک روز درمیان است جوجه ها نیز باهمین فاصله زمانی متولد خواهند شد.درطول این مدت ماده در لانه می ماند و روز های اخر هر چند ساعت یک بار فقط برای دفع فضله برای چند ثانیه بیرون می اید .جفتگیری ها تا گذاشتن اخریت تخم ادامه می یابد پس از ان ماده دیگر اجازه جفت گیری تا تولد و دان خور شودن جوجه ها و خروج جوجه ها از لانه به نر داده نخواهد شد و نر برای بزرگ شدن جوجه ها کمک می کند.

نیازمندی ها برای تخم گذاری مرغ عشق

لانه ی مرغ عشق اگر داخل قفس است بهتراست نه خیلی بالانه خیلی پایین نصب شود داخل لانه بهتراست هیچ وسیله ای مثل خاک اره پوشال تکه کاغذ و…..ریخته نشود.لانه باید تاریک باشد چون روشنایی ووجود سراخ های اضافی ممکن است باعث ایجاد استرس شود دریچه ورودی لانه نه خیلی بزرگ نه خیلی کوچک باشد وجود میله جلوی لانه جهت آسان شدن رفت آمد ماده وتغزیه شودن ماده توسط نرآسان میشود.

اگرگله دارید از لانه های همرنگ استفاده نکنید وفاطله لانه ها از یک دیگر گذاشته شود بانزدیک بودن لانه ها به یک دیگر باعث درگیری های ماده ها شوده وگاه خشوند به مرگ مرغ عشق موجب میشود.

مواردی که باید برای مرغ عشق های مولد فراهم شود.

۱-لانه ی مناسب(توصعه ی ما لانه های پلاستیکی مییاشد.)

۲-دانه وآب کافی(کمبود هم کدام حتی برای مدت کتاهی مرغ عشف ها را مضطرب کرده به احتمال زیاد تصمیم به شکستن تخمه ها کند)

۳-ایجاد دمای مناسب(مرغ عشق ماده با خوابیدن برروی تخم ها و خارج کردن تخم ها از زیر خود دمای آن را تنظیم میکند ولی بهتر است دمای اتاق را بیست وسی درجه تنظیم کنید.)

۴-ویتامئین وکلسیم

۵-عدم سرکشی به لانه(بعضی مرغ عشق ها اهلی بوده وحتی دست زدن به تخم ها ناراحتش نمیکند ولی اکثرا اهلی نبوده وهر گونه سرکشی ودست زدن به تخم ها ناراحتش کرده ودر بیشتر مواقع تخم ها را شکسته ولانه را ترک میکند.)

۶-قرار دادن میله های متعددبرای استفاده ی مرغ عشق ماده جهت بالا پایین رفتن و نیز سوار شدن نربرپشت ماده کمک میکند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن