بوقلمونپرنده

اطلاعات عمومی بوقلمون

بوقلمون های نر به نام تام یا استک خوانده شده در حلی که بوقلمون های ماده را همان مرغ یا هن می نامند. تخم بوقلمون ها به رنگ برنزه همراه با دانه های قهوه ای رنگ میباشد و از نظر اندازه کمی بزرگتر تخم مرغ است.

زمان جوجه کشی تخم بوقلمون برای هچ ۲۸ روز می باشد.

جوجه بوقلمون در هفته چهارم دو برابر وزن هفته اول را بدست میاورد که دراین زمان ۴۰ برابر سنگین تر از زمان هچ خواهد بود. پرورش بوقلمون های گوشتی و رساندن به وزن ایده آل درزمان مقرر مستلزم اعمال مدیریت تغذیه ای صحیح و استفاده از جیره بالانس شده از حیث سطح انرژی و پروتئین و همچنین مکمل هاب ویتامین ومعدنی متناسب باسن پرنده میباشد.گاهی دیده شد.

گاهی دیده شده که برخی از پرورش دهندگان به جای استفاده از مکمل های ویژه بوقلمون، از مکمل های سایر ماکیان مثل مرغ برای تغذیه بوقلمون استفاده میکنند، توجه داشته باشید که در این صورت حتی از ذره های بالاتر نیز کمکی به رشد پرنده گان شما نخواهد کرد بهتر این است که به جای استفاده از مکمل های ویژه طیور دیگر، مکمل های ساخته شده برای بوقلمون را مصرف کنید مطمئن باشید که در این حالت سود به دست آمده ناشی از رشد بهتر پرندگان شما ارزش آن را خواهند داشت که شما بهای بیشتری را صرف خرید مکمل های مخصوص بوقلمون نمائید.

بوقلمون ها نیز مانند سایر طیور به کمبود مواد غذایی حساس بوده و بایستی جیره غذایی آنها طوری فرموله گردد که احتیاجاط غذایی آنها را مرتفع نماید، ضمنا باتوجه به نژاد بوقلمون و سویه های مختلف بوقلمون جیره غذایی تفاوت دارد.

همانطور که میدانید نیاز های بوقلمون اعم از نیاز پایه و تولید به وسیله یک نوع ماده غذایی به تنهایی تامین نمیشود و برای تهیه یک جیره مناسب باید از اجزا گوناگونی استفاده کنید. در حالت صنعتی بوقلمون ها به وسیله جیره ای مرکب از: ذرت، سویا، ویتامین ها و مکمل تغذیه میشود. البته توجه داشته باشید این بالانس جیره علاوه بر کیفیت باید متناسب با قیمت اقتصادی غذا باشد به طوری که خوراک به دست آمده دارای ارزانترین قیمت و با کیفیتی مطلوب باشد که در این قسمت است که اهمیت وجود مهندسی دامپروری که با علم جیره نویسی و همچنین قیمتهای روز بازار آشنایی داشته باشند مشخص میگردد.

جوجه بوقلمون همانند سایر طیور در ۲۴ ساعت اول زندگی خویش احتیاجی به خوردن و آشامیدن ندارد زیرا وجود کیسه ی زرد این احتیاجاط را برای مدتی می کند. اما پس ازسپری شدن این مدت نیاز به غذای کافی خواهد داشت. شایان ذکر است که برخلاف باور های موجود در خصوص سایر طیور صنعتی مانند مرغ، جوجه بوقلمون هارا می توان از همان روز اول تغذیه نمود که حتی این مورد به وسیله برخی از متخصصین امری واجب شمرده می شود.

در گذشته برای جلوگیری از بیماری رایج چسبندگی در بوقلمون ها، به جوجه ها گردو خورانده می شد که امروزه به دلیل اصلاح نژاد های صورت گرفته و عدم وجود این مشکل در بوقلمون های صنعتی فعلی، از این روش ستفاده نمی گردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن