پرندهقناری

بررسی تاریخچه پیدایش قناری

بررسی تاریخچه پیدایش قناری منبع پیدایش این پرنده جزایر قناری است و در قرن پانزدهم میلادی اسپانیایی ها قناری را ب عنوان یک پرنده زینتی به اروپا آوردند و از آن جا به سایر قاره ها جهان گسترش دادند قناری های وحشی در آن جا زندگی اجتماعی دارند و گاهی تا صد عدد نیز دیده می شوند در قرن پانزدهم میلادی که این جزایر به تصرف اسپانیایی ها در آمد سربازان اسپانیایی شیفته این پرنده وحشی شده و سعی کردند تعدادی از آن هارا صید کرده و در قفس نگهداری کنند و هنگام رفتن به اسپانیا آن را به عنوان سوغات به همسران یا بستگان خویش هدیه دادند.

در ابتدا فقط افراد ثروتمند می توانستند از قناری نگه داری کنند بدین ترتیب اسپانیا به بزرگترین پرورش دهنده و صادر کننده قناری تبدیل شد.در اسپانیا راهبان به کار تکثیر و پرورش و فروش این پرنده اقدام می کردند اما آن ها فقط قناری نر می فروختند چون نمی خواستن کسی بتواند از این پرنده جوجه کشی کنند و تجارت آن را در دست گیرند و در سال ۱۵۵۵ میلادی یک کشتی اسپانیایی که حامل تعداد زیادی از این پرنده های زیبا بود در نزدیکی سواحل ایتالیا و در مجاورت جزیره آلبا به گل نشست و ملوانان کشتی ناچار شدند این پرنده هارا آزاد کنند و چون جزایر سواحل ایتالیا از لحاظ آب و هوا چندان با جزایر قناری اختلاف نداشت پرنده ها به سرعت تکثیر و زادو ولد کردند. و بدین صورت محلی ها متوجه آن ها شدند و در همه جا پخش کردند.

تشخیص جنسیت

تعیین جنسیت قناری اهمیت زیادی دارند زیرا که قناری ها از زمان بلوغ شروع به آواز خواندن می کنند و صدای ریبای قناری ها بیشتر توسط نر تولید می شود ، به همین دلیل جنس نر نسبت به جنس ماده از لحاظ اقتصادی ارزش بیشتری داشته و قیمت بالاتری دارند تشخیص جنسیت آن ها سخت است و نیاز به تجربه کافی دارند برخی افراد از روی مشخصات ظاهری و رفتاری و آواز خوانی جنس پرنده را تشخیص می دهند.

انتخاب مرغ عشق سالم برای خرید

نژاد های قناری

 1. قناری تیم برادوی اسپانیایی
 2. قناری آواز خوان آمریکایی
 3. قناری رولر
 4. قناری بلژیکی
 5. قناری واتر اسلاگر
 6. قناری بوردر
 7. قناری راز ا اسپانیولا
 8. قناری مونیحا
 9. قناری برنی
 10. قناری فایف
 11. قناری رسمی بلند

رفتار شناسی قناری

قناری ها قلمرو دارند و برای همین جفت ها در قفس جدا گانه باشند اگر با دعوا کردن جفت ها مواجه شدید به این معنا است که قناری ماده آماده جفت گیری نیست و باید آن ها را از یک دیگر جدا کرد ما پیشنهاد می کنیم برای حل کردن این موضوع دو قفس جداگانه در کنار هم بهتر است به هم عادت کنند

نکات لازم برای نگهداری قناری

 • قناری های نر اغلب برای جلب توجه ماده آواز میخوانند البته باید از سلامت خوبی برخوردار باشد.ممکن است با این حال آواز نخوانند پس این مشکل را با قرار دادن قناری ماده در کنار هم رفع کرده و آواز میخوانند.
 • بعضی از ان ها ترسو هستند پس باید به ارامی وآهسته با آنها کار کنید
 • بهتر است در کف قفس کاغذ گذاشته شود به منظور مدیریت بهتر بیماری ها و رنگ مدفوع موثر می باشد.
 • نگهداری قناری در قفس باعث میشه به اندازه کافی خوشحال بشه پس لازم به خارج کردن ان از قفس نیست و محیا کردن وسایل بازی در قفس کافی میباشد.توپ و شاخه توصیه میشود مورد علاقه قناری ها میباشند.
 • قناری ها به هم نوع خود علاقه زیادی دارند پس با قرار دادن انها کنار هم نشاط و خوشحالی انها را افزایش دهید.
 • سایز لانه قناری ها بستگی به تعداد و فضای نگهداری میباشد ولی هرچه بزرگ تر بهتر چیدن درست وسایل هم از اهمیت بیشتری برخوردار است.

میوه های مناسب برای غذای قناری

 • تکه های سیب
 • گیلاس بدون هسته
 • نخود فرنگی
 • خیار
 • کدوحلوایی
 • کلم پیچ
 • کاهو سبز تیره
 • چغندر
 • اسفناج
 • هویج
 • کلم

غذای اصلی قناری

پلت بهترین رژیم غذایی برای این پرنده میباشد و بهتر است از اول به این غذا عادت کنند پلت ها در واقع مخلوطی از تمام مواد غذایی و ویتامین های مورد نیاز بدن قناری هستن که خرد شدهمخلوط شده و قالب زده شده اند.مزیت مهم پلت اینه که پرنده نمیتونه خوراکی های مورد علاقه خود را جدا کنه و مجبوره به صورت کامل بخوره و این باعث میشه هیچوقت دچار کمبود رژیم غذایی نشود.

چگونه قناری ها را جفت کنیم؟

در فصل تولید مثل و وقتی قناری نر مست هست. برای جفت کردنش با قناری ماده باید فرایند جفت گیری را در اواخر ماه فروردین با قرار دادن قفس قناری ها در فاصله زیاد از هم شروع کنید و هر دو روز یک بار قفس ها را به هم کمی نزدیک کنیم تا چند هفته بعد در کنار هم قرار بگیرند.

گزینه دیگری که برای جفت کردن قناری ها وجود دارد انتقال آن ها به دو طرف یک قفس مخصوص پرورش قناری هست. این قفس یک بخش تقسیم کننده در وسط دارد و دیوار قفس بین قناری ها قرار می گیرد با این حال قناری ها همچنان می توانند با هم تعمل داشته باشند و اگر به هر دلیل با هم جفت نشند از بروز دعوا جلوگیری شود وقتی مطمئن شدید قناری ها جفت مناسبی برای همدیگر هستند آن ها را در یک قفس مشترک قرار دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن