پرنده

بررسی تاریخچه پرورش طوطی برزیلی وانواع نژاد و ویژگی ها

طوطی برزیلی، طوطی های کوتوله جدایی ناپذیر، مرغ عشق فیشر یا هر اسم دیگری که به آنها نسبت می دهد جز طوطی های دوست داشتنی و احساسی هستند، اسم لاتینی جدایی ناپذیرها یاطوطی های کوتولو از کلمه های یونانی عشق و پرنده گرفته شده و اصرار بر ارتباط عمیق و بسیار نزدیک زوج پرنده دارد.

بررسی تاریخچه پرورش طوطی برزیلی

جانورشناسان متعقد هستند که زیستگاه مقدماتی طوطی برزیلی، قاره آفریقا میباشد و از نه گونه شناخته شده این پرنده، ۸گونه آن متعلق بهقاره آفریقا و یک گونه آن که (طوطی برزیلی سرخاکستری) است متعلق به جزیره ماداگاسکار است که یکی از جزایر آفریقا به شمار می رود. تاریخچه اهلی شدن این پرنده مشخص نیست و به نظر می رسد که برای اولین بار بومیان آفریقا اهلی شده باشد.

بعضی از گونه های این پرنده مانند:(طوطی های برزیلی رنگ سیاه گونه) در سال۱۹۰۸میلادی و گونه(طوطی برزیلی لیلیان) در سال۱۹۲۶برای بار اول به قاره اروپا وارد شدند. از تاریخ ورود این پرنده به ایران نمی گذرد. این پرنده اکنون پرورش دهندگان زیادی در ایران دارد که اقدام به تکثیر آن کرده و از آن جوجه گرفته و جوجه را به بازار فروش عرضه می نمایند.

متوسط طول عمر طوطی برزیلی ۱۵تا۲۰ سال میباشد و اگر در وضعیت مساعد زندگی کنند چه بسا تا۳۰سال عمر خواهند کرد. آنها دارای طول بدنی معادل ۱۷سانتی متر میباشند و حاوی گونه های متنوع میباشد و وزنش حدود ۴۰-۶۰گرم میباشد. این طوطی دربین طوطی سانان کوچکترین اندازه را دارد.

طوطی برزیلی اول لانه را میسازد و بعد جفتگیری میکند وطی ۳-۵ روز بعد نخستین تخم گذاشته شده و هر روزیک تخم گذاشته میشود تا وقتی کلاچ کامل است که بصورت معمول ۴-۶ تخم گذاشته میشود، گاهی وقت ها هم حتی بدون لانه طوطی برزیلی تخم میگذارد.

نژراد های طوطی برزیلی:

  1. طوطی برزیلی سوین درین
  2. طوطی برزیلی صورت قرمز
  3. طوطی برزیلی آبسینیان
  4. طوطی برزیلی ماداگاسکار
  5. طوطی برزیلی سیاه گونه
  6. طوطی برزیلی لیلیان
  7. طوطی برزیلی فیشر
  8. طوطی برزیلی نقابدار
  9. طوطی برزیلی صورت هلویی

ویژگی های طوطی برزیلی

کلا طوطی ها جنب و جوش زیاد دارند و هرچیزی را می جوند و در دورانی این جویدن بیشتر میشود آنها به آسانی می توانند سیم برق را بجوند پس آنها را حسابی کنترل کنید.

این طوطی ها استاد فرار از قفس هستند به آسانی درب قفس را باز کرده وفرار میکنند.

جوجه برزیلی به خوبی باانسان خو میگیرد بزرگترین مشکل این طوطی قدرت تقلید صدا که بسیار ضعیف میباشد همین امر محبوبیت این طوطی نسبت به دیگر طوطی سان کمتر کرده است.

اما یکی از امتیاز های این طوطی نسبت به طوطی های دیگر رنگ بندی های زیبای این طوطی می باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن