پرندهعروس هلندی

طوطی عروس هلندی ونگهداری آن

عروس هلندی از خوانواده ی طوطی ها وکوچکترین غضو این خوانواده از نظر جثه دراسترالیاست. این پرندگان به عنوان جانوران خانگی از محبوبیت زیادی برخردارند این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب ترین پرندگان زینتی محصوب میشود.این پرنده از خانواده ی طوطی کاکلی هستند. عروس ها بومی مناطقی گسترده در استراریا هستند چه در زمین های پوشیده شده یاعلف وبوته زارع ها ودرختان یافت میشود.

درزبان انگیلیسی این پرنده را(Cockatiel)مینامند در زبان فارسی به این پرنده عروس هلندی میگویند. این نوع طوطی ها توانایی یادگیری صحبت کردن را دارد. اما چون نوع نر این پرنده حنجره کامل تری نسبت به نوع ماده دارد بهتر میتواند صحبت کند.. برای آموزش صحبت کردن به پرنده بهتر است که از زمان جوجه گیر با آن تمرین شود در صورت مداومت و تکرار کلمات پرنده از حدود چهار ماهگی شروع به صحبت به صورت ناواضح میکند. وباتمرین های پی در پی بهتر میتواند کلمات را ادا کند برای صحبت کردن بهتر است یک عدد عروس نر تهیه شود چون با جفت بودن آنها صحبت کردن آن به سختی میباشد.قفس این پرنده ها باید در ارتفاع بالا و در اتاق بدون صرو صدا نگهداری شود اگر قصدتان جفتگیری و جوجه گیری میباشد در غیر اینصورت مانعی نداردقفس به اندازه ای باشد که راحت بال هایش را باز کند و چوب های بزرگ تری نسبت به مرغ عشق ها داشته باشد چون در عمل جفت گیری بسیار مهم است و اب و غذا به موقع تعویض شود.

اهلی کردن عروس هلندی

سن آموزش به عروس هلندی حدود ۱۲ تا ۱۴ هفتگی است آموزش دادان یک پرنده به تنهایی آسان تر از آموزش همزمان به دو پرنده است زیرا پرندگان بایک دیگر بازی کرده و فراینده آموزش سخت میشود بهتر است گونه ی نر را برای آموزش انتخاب کنیم اگر پرنده وحشی بوده واز خود خشوند نشان میدهد صور باشید چون زمان زیادی را باید به این کار اختساس دهید با کشنه نگه داشتن و دادن غذا به آرامی توسط دست اعتماد پرنده را جلب کند و بعد از مدتی اگرقسط دارید پرنده را از قفس جارج کردن و در محیط خانه نتواند پرواز کند تا بتوانید با او بازی کنید پیشنهاد ما این است شاه پر های هر دو بال را با نوار چسپ ببندید بیشتر افراد با قیچی کردن پرهایش این کار را انجام دهد ما این کار را تعید نمیکنم چون زییاایش سلب شوده وتا در آمدن دوباره ی آن ها زمان بر است تاکید ما به صبر وحوصله زیاد میباشد.

رفتار وتغذیه ی عروس هلندی

تاج این پرنده بیان گر مزیت احساسی آن در مواقع مختلف است. دروضعیت عادی وآرام پرنده تاج کمی به سوی عقب خمیده است.در هنگام هیجان پرنده تاج کاملا صاف و روبه بالا است و در مواقع ترس و اعصبانیت پرنده تاج به صورت کاملا خابیده در مییاید.عروس هلندی دارای پر های دمی بلندی میباشد که طولشان حودنیمی از طول کل بدن پرنده است این پرنده کوچک ترین گونه از پرنده های کاکلی به شمار مییاید .

تغذیه اصلی عروس هلندی اب زلال و ارزن و تخم کتان میباشد برای تامین ویتامین مورد نیاز عروس هااز کرفس،کاهو،اسفناج،و جوانه گندم میتوان تامین کرد یا ویتامین های در سطح بازار میتوان مشکل را برطرف نمود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن