پرشینگربه

گربه های پرشین (Persian cat) و انواع آنها

گربه های پرشین (Persian cat) و انواع آنها : این گربه ها که از دیر باز به عنوان یک حیوان خوشگل و با مزه از آن یاد یاد میشود و به عنوان حیوانات خانگی از آنها مراقبت میکنند . البته این حیوانات دوست داشتنی دارای نژاد های زیادی هستند . در حال حاضر بیش از ۷۰ گونه از گزبه ها به ثبت رسیده . البته اکثر این گربه ها دورگه هستند . آلوکارد در این مقاله نگاهی به گربه های پرشین می اندازد :

گربه های ایرانی

گربه های ایرانی یا پرشین کت که از مشهور ترین و کهن ترین گربه ها است .در ابتدای قرن ۱۶ میلادی برای اولین بار این گربه‌ها به اروپا وارد شدند و با استقبال بسیار بی‌نظیر مردم اکثر کشور های اروپایی مواجه شدند و علاقه ی مردم به آنها بیشتر شد . در سال ۱۶۲۰ اولین گربه‌های پرشین از ایران به ایتالیا و سپس به فرانسه فرستاده شدند و بعد از فرانسه نیز این گربه‌ها سر از انگلستان در آوردند که در حال حاضر باز هم از استقبال زیاد مردم کشور های مختلف روبه روست .

این گربه ی ایرانی در سطح جها با نام پرشین کت (Persian Cat ) شناخته میشود البته نام های دیگر برای این گربه هم وجود دارد مانند :موبلند و ایرانی موبلند و شیرازی نیز شناخته میشود اما در زبان عامیانه به آنها پرشین کت میگویند .. در سال ۲۰۱۵ گربه های پرشین بعد از Exitic shorthair در مکان دوم محبوب‌ترین گربه‌های جهان قرار گرفت.

گربه های پرشین

ویژگی های گربه های پرشین :

امروزه این گربه در اکثر نقاط کشورمان و در اکثر نقاط دنیا وجود دارد و ویژگی ها و زیبایی های این گربه اکثر مردم را برای داشتنش تحریک میکند .

  • ازمهمترین ویژگی هایی که لاین گربه را جذاب تر جلوه میدهد موهای بلند این گربه است . به دلیل این که هیچکدام از گونه های گربه ها دارای چنین موهای بلندی نیستند ، بلندی موهای این گربه را به دلیل جهش ژنتیکی مینامند که به دلیل هوای سرد در کشور مان ایران است .
  • ویژگی دیگر این گربه علاوه بر داشتن سر بزرگ و پهن نسبت به دیگر گربه ها ، پاهای این گربه ها نیز کوچک میباشد
  • چشم های این گربه ها از رنگ های نارنجی یا آبی یا ترکیبی از این دو رنگ است که باعث جذابیت بیشتر این گربه ها شده است .
  • در ابتدا این گربه ها از نظر رنگ فقط در رنگ های مشکی و قهوه ای شناخته میشد ولی در اواخر قرن نوزدهم این تنوعرنگ برای گربه های پرشین به ۱۲ رنگ رسید .
  • ویژگی های دیگر این گربه ها مربوط به رفتار ی خاص است که برای عموم مخصوصا کودکان بامزه است .

عمر گربه های پرشین :

عمر متوسط این گربه ها به مدت ۱۰سال است که میتوان با نگهداری اصولی و رسیدگی خوب به مدت ۱۹ -۲۰ سال این گربه ها با شما باشد .

گربه های پرشین خود نیز دارای چند گونه هستند :

پرشین های صورت تخت:

پرشین های صورت تخت در اثر جهش ژنتیکی درآواخر قرن ۱۹ به وجود آمدند . این گربه‌ها به دلیل مشکلات جدی همچون سلامتی و درگیری‌های مختلف با ویروس‌های آلوده کننده کمتر مورد توجه قرار گرفتند. هر چند که پرورش دهندگان گربه صورت تخت پرشین بسیار به این حیوان علاقه داشتند.

نژاد هیمالین :

گربه های هیمالین حاصل جفت گیری نژاد سیامی با نژاد پرشین است . این گربه های از نظر رنگ بندی شبیه سیامی و از نظر ظاهری شبیه پرشین هاست .با وجود عدم رضایت برخی از پرورش دهندگان و صاحبان این نوع گربه ها، از سال ۱۹۸۴ به بعد و پس از تأیید CAF گربه هیمالین را با نژاد پرشین یکی دانستند.اما تا قبل از این سال در آمریکا هیمالین یک گربه دورگه جداگانه محسوب می‌شد.برای تشخیص این گربه‌ها از گربه پرشین یک شماره ریجستری برای هر گربه هیمالین مشخص شد تا پرورش دهندگان مشکلی در تشخیص این دو گربه از همدیگر نداشته باشند.

نژاد اگزاتیک مو کوتاه :

این نژاد از گربه ها حاصل آمیزش گربه های آمریکایی با گربه های پرشین در سال ۱۹۵۰ است که محبوبیت خاصی دارد .در ابتدا CAF این گربه را با عنوانی جداگانه به رسمیت نمی شناخت اما پس از تلاش‌های بسیاری از پرورش دهندگان نظر موافق CAF کسب شده و این گربه‌ها با نام اگزاتیک مو کوتاه شناخته شدند که بسیار شبیه به ویژگی پرشین کت است. زیرا علاوه بر فرم بدن مقداری نیز از تنبلی های پرشین کت ها برخوردارند . بعد از مدتی پرورش دهندگان متوجه شدند که با احتمال ۲۵ درصد از آمیزش دو اگزاتیک مو کوتاه ممکن است یک اگزاتیک موبلند متولد شود.

پرشین های عروسکی یا فنجانی :

به وجود آمدن پرشین‌هایی با ابعاد و ظاهر کوچک‌تر نسبت به پرشین کت باعث شد تا پرورش دهندگان این نوع از گربه‌ها نام گربه پرشین عروسکی یا فنجانی را برای آنها انتخاب کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های پرشین‌های عروسکی یا فنجانی می‌توان به موی نرم‌تر آنها در مقایسه با پرشین کت و همچنین قیمت بسیار بالاتر آنها اشاره نمود. البته هنوز بسیاری از پرورش دهندگان پرشین کت نسبت به رسمیت شناختن پرشین‌های فنجانی یا عروسکی به عنوان یک نژاد جداگانه موضع گرفته و آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن